Nedávno som sa vrátil z ďalšieho kurzu. Tentokrát šlo o prvú fázu NCSC (National Certificate of Strength a Conditioning), ktorá bola vedená skvelým Karl Gillinganom (Elite Performance Institute). Mám teda o diplom naviac do mojej zbierky. Môžem hrdo zavesiť na stenu. Zaslúžene…predsa bol som, videl som, zažil som.

vzdelávanie

No čo pre mňa tie diplomy vôbec znamenajú? Nemôže ísť predsa iba o hladkania si ega vždy, keď sa na nich pozriem, či ukážem na internete. Musí tam byť hlbší význam. Áno správne, ide o VZDELANIE. Tieto diplomy prezentujú, že zrejme budem v danej oblasti vzdelaný. Alebo minimálne mám snahu sa vzdelávať. Nie, nedávajú žiadnu istotu. Tá prichádza až rokmi…aplikáciou naučeného.

ZMENA?

No od určitého momentu, a s narastajúcim počtom kurzov, som prestal navštevovať každý jeden seminár. Dôsledne selektujem čomu otvorím môj obmedzený hardisk. Zameriavam sa na oblasti, v ktorých cítim informačný deficit a zároveň daná oblasť je predmetom môjho záujmu, či smerovania. Nechodím na každý jeden kurz štýlom „veď čo ak raz to budem potrebovať „. Nie. Toto nie je správny esencializmus, pretože môžete skončiť stavom, že budete vedieť z každého trošku – a z ničoho nič.

Ja študujem oblasti, v ktorých chcem vidieť viac do hĺbky (a samozrejme je po tom aj dopyt). Samozrejme, že hĺbka neprichádza jedným absolvovaným kurzom a užasnutím aké to bolo super. Prichádza následnou praxou. Ako úspechmi, tak aj omylmi a nezdarmi. Prichádza chvíľami, keď ľuďom neviete pomôcť, poprípade relevantne odpovedať na otázky. Keď vám veci nefungujú. To by vás malo hnať za poznaním.

MORÁL PRÍBEHU

U mňa teda vzdelanie určitým spôsobom odhaľuje moje nedostatky. Po takomto zistení prichádza ešte väčšia žravosť po informáciach…a často aj trpké poznanie koľko toho vôbec viete, keď zrazu počujete skutočných odborníkov na danú tému. A tak sa postupne začnete profilovať a prerozdelovať svoje úsilie a obmedzené kapacity. Nie na každú možnú stranu, len aby to dobre vyzeralo na stene, či fejsbuku. Ale aby ste boli skutočne ľudom užitočný, neškodili im a vaše systémy fungovali.

Podobný prístup odporúčam aj vám milí trénerskí spolubojovníci. Neexistuje jeden jediný kurz vďaka ktorému pomôžete všetkým. Študujte. Selektujte. Profilujte sa. No zároveň dbajte na to, aby sa vaše vzdelanie nestratilo v tom množstve informácií, ktoré získate. Nezabúdajte na najdôležitejšie.

Bol som, videl som, zažil som…a aplikoval som.

Radovan „Rady Active“ Gergeľ 

http://www.radyactive.sk

http://www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací projekt Rady Active

P.S. Ďakujem mojim koučom, že sa zúčastnili tohto dosť náročného kurzu so mnou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *