„Aký je deň?” spýtal sa Pú. 
„Je dnes,“ odpovedalo prasiatko. 
„Môj najobľúbenejší deň,” povedal Pú.

(citát z knihy Pú a Tao)

6.3.2010 – Kosovo

Dnes je deň, ktorý naveky zmenil moje všetky ďalšie DNES. Presne sedem rokov dozadu som na vlastnej koži okúsil ako netušený život môže byť. Že v jednej chvíli sa usmievate a zakrátko v tej druhej prebúdzate dezorientovaný a skrvavený na zemi. 

Autonehoda. Vyhasli tam dva mladé ľudské životy. Dvaja boli ťažko a dvaja ľahko ranení. 

No vraky sa odniesli do šrotu a rany zahojili. Bolesti časom odzneli. Kosti zrástli a už iba pár jaziev pripomína onen bezúsmevný deň. 

Ja som si však z daných pochmúrnych chvíľ okrem vizuálnych defektov odniesol aj niečo viac.

SEKUNDY KREHKÉ


Všetko som začal vnímať akosi ináč. Väčšmi si vážim čas, ktorý mi bol daný. Nechcem ho premárniť, pretože viem, že šmahom ruky môže byť v nedohľadne. A to nehovorím iba o tom najdramatickejšom nedohľadne, ktoré každého z nás môže prakticky kedykoľvek postretnúť – o smrti. Hovorím o premrhaných chvíľach, ktoré pri naháňaní života všetci zažívame. Napríklad, kedy ste chceli niekomu niečo povedať, no zo strachu, alebo z nedostatku času to neurobili a odložil na POTOM. Kedy ste chceli niečo vykonať, no báli sa zlyhania, nezdaru či odmietnutia. Alebo kedy ste sa konečne chceli začať starať o svoje telo a myseľ vhodným pohybom a výživou, no odložilo to na zajtra. A zajtra odložili opäť na ten prekliaty bezrozmerný časový útvar, akési potom. 

Ale kedy je POTOM?

Keď budete mať viac peňazí? Nikdy ich nebudete mať dostatok, pretože „peniaze sú číslo a tie sú nekonečné“. 

Keď budete mať viac času? Ak musíte pracovať od rána do večera ako otrok, zrejme sa málo snažíte a máte strach odísť z daného zamestnania, pretože zrejme nič iné neovládate, čo nás vracia opäť na začiatok – že sa málo snažíte. Poprípade sa denne presviedčate, ako skvelá vaša momentálna práca je. A možno ste v nej dobrý! Možno vám aj šéf dáva pocit dôležitosti (účelovo – preto je šéf). Slastný to pocit ako celá firma na vás stojí. Ako ste nenahraditeľní. No moment. Keď sa nepozeráte, druhou rukou vám berie voľný čas. Berie vám zdravie. Berie vám pohyb. Preto NECHCITE BYŤ DOBRÍ V PRÁCI, KTORÚ NEMÁTE RADI. A argument skvelého zárobku je iba ilúziou. Ak nemáte žiaden voľný čas, nie ste bohatí.

NOVÉ DNES

Kdesi som čítal, že pre múdreho človeka je každý nový deň nový život. Ak silno chceš, veci vieš meniť zo dňa na deň. A tak som ich po autonehode začal meniť. 

– Začínam študovať na vysokej škole.
– Vybavujem pracovné preradenie a odchádzam z milovaného a rokmi vysnívaného útvaru na východ do veľkého neznáma. 
– Začínam písať články. 
– Zakladám RADY ACTIVE.
– Navštevujem množstvo kurzov a seminárov.
– Zariaďujem vlastné priestory. 
– Opúšťam služby štátu…a začínam plne slúžiť vám.

MORÁL PRÍBEHU

O týždeň otváram NOVÉ priestory a mimoriadne sa z toho teším, pretože sú iba výsledkom množstva plnšie využívaných DNES môjho života. Mňa nakopla situácia, kde som stál na hrane života a smrti. Nečakajte na ňu.

Je 6.3.2017.
Je dnes. 
Môj najobľúbenejší deň.

Radovan „Rady Active“ Gergeľ

http://www.radyactive.sk

http://www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací projekt Rady Active

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *