Niet múdrejších slov. Sebe ver, respektíve svojmu telu. To je ten najlepší analytik, kritik, recenzent. Pretože každý sme tak jedinečný. Áno, rovnaké mechanizmy a metabolické procesy operujú v našich telách, no jednotlivé štruktúry sú značne rozmanité. Dokonca vitálne orgány (srdce, žalúdok…) sa líšia vo veľkosti, tvare, umiestnení.

Takisto chémia ľudského tela od osoby k osobe vie byť rozdielna. Odlišne reagujeme napríklad pri podanie liekov a preto, čo funguje na jednu osobu, nemusí na druhú. Nemali by sme teda hneď škatuľkovať zdravie človeka na základe pár testov (viď napr. cholesterol). Treba skúmať hlbšie a brať človeka ako komplex.

„Neexistuje nič také ako „priemerný človek“. Ľudia majú jedinečné biochemické profily, ktoré sú založené na ich vlastnej genetickej štruktúre, výžive a okolí.“ (Dr. Roger J. Williams)

ALARM!

Vyzerajú ako malé kontrolky. Dokonca červenej farby. To čo vidíte na foto je jedinečná reakcia môjho tela pravdepodobne na uvedené doplnky výživy, ktoré som dostal na veľtrhu FIBO. Pár dni dozadu som ich aplikoval (pred a po tréningu) a ráno som vstal „poďobaný“. Mám ich na rukách (asi najviac), na prstoch, na nohách, na chrbte a aj na chodidlách.

Zvláštne. Proteíny na podobnej báze som totiž za svoj život nejaké to kilo už pojedol (doplnok na ľavo – primárne srvátka, sladidlá). Rovnako aj viaczložkový mix (doplnok na pravo – primárne maltodextrín, glukóza, mliečne bielkoviny, srvátka, vitargo, kazeín…). Ku každej ingrediencií moje telo už malo prístup. A aj tak reagovalo negatívne.

MORÁL PRÍBEHU

Nechcem pátrať po tajnej látke v zložení, ktorá to zapríčinila (poprípade po iných aspektoch – kvalita vstupných suroviny, spracovanie, balenie, skladovanie). Vyskúšal som, videl „efekt“ a viac sa týchto doplnkov nedotknem. Je mi jasné, že sa nejedná o žiadnu kontrolovanú štúdiu na základe ktorej by sa dali vyvodiť relevantné závery, no prečo skúšať opäť ak je na trhu množstvo podobných a kvalitnejších prípravkov (ak by som už naozaj bez nich nevedel vydržať).

Tento krátky post teda nie je o anti-reklame na danú firmu a jej produkty.

Tento post je o SLEDOVANÍ A POZNANÍ SEBA SAMÉHO. Ak mi raz niečo nerobí dobre (teraz diskutujem o doplnkoch výživy), tak to sakra neberiem! Stále sa jedná iba o doplnok, ktorý by mal dopĺňať, pomáhať a hlavne neškodiť. A môže vám dať pozitívnu recenziu a odporučiť daný produkt hocikto slávny/neslávny, znalý/neznalý veci (vrátane mňa).

Vyskúšaj, sleduj a urob si svoj vlastný záver. Sebe ver.

Radovan „Rady Active“ Gergeľ

http://www.radyactive.sk

http://www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací projekt Rady Active

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *