Alebo o tom ako bolo na FIBO a kam smeruje fitness svet.
Všetci mali väčší biceps ako ja. Aj ženy. To človeka značne deprimuje. Preto táto recenzia jedného z najväčších veľtrhov ohľadom fitness, doplnkov výživy a kadečoho môže byť mierne skreslená. Posnažím sa byť však čo najviac objektívny. Idem si dať sériu bicepsových zdvihov a môžeme ísť na to.
Doplnky výživy, blbosti, doplnky výživy, blbosti, doplnky výživy, stroje na cvičenie od výmyslu sveta (väčšina úplne zbytočných), doplnky výživy, oblečenie, športová obuv, Mario Pudzianowski, závesné aparáty (TRX a pod), doplnky výživy, blbosti, elektronika, vírivky, sauny, masážne kreslá, samo-masážne pomôcky (rollery a pod), doplnky výživy, silové náčinie (osy, ktb, lopty, vrecia, pneumatiky atď – v podstate nič vážne čo by sme nepoznali), Eleiko, doplnky výživy, blbosti, Dušan Plichta, sója, doplnky výživy, fitnestútky (od slova prostitútky), fitnestúti (viete od ktorého slova), doplnky výživy, kulturisti…a mnoho iného (väčšinou nepodstatného).
Koniec recenzie 🙂
Prečo je všetko dobré… ale beznádejné?
Doplňte si výživu
Fitness priemysel sa rúti do veľkej slepej uličky. Nablýskané muskulatúrne takmer dokonalé postavy vám podvedome vnucujú obraz, že bez doplnku výživy danej firmy, ktorú reprezentujú, si vo vašom športovom živote neporadíte. Doplnky výživy sú základ. Základ biznisu určite.
Nechcem však tvrdiť, že nemajú zmysel. To nie je pravda. Pre mnohých ľudí (v závislosti od športu, intenzity, cieľa atď.) sú skvelým DOPLNKOM. Ale VYBERAJTE PROSÍM VÁS STAROSTLIVO. Uvedomujte si seba samého, svoj životný štýl, množstvo pohybu, času na varenie a prípravu stravy a až tak vyberte potrebný DOPLNOK. Čítajte však obaly a zloženia výrobkov. Čo z krásneho obalu „proteínového mixu“, keď vo vnútri je ako základ predražená sója. Čo z chutnej tyčinky, ak ako prvá ingrediencia svieti „glukózový sirup“. To neznamená, že vás váš inzulín ihneď zabije, alebo že vám zo sukralózy ako použitého náhradného sladidla narastie cez noc druhá hlava. Moja otázka však je, prečo dané produkty kupovať (resp. propagovať) ak máme na trhu lepšie alternatívy čo sa týka zloženia??
Poznatok č. 1. Teda prvý poznatok, ktorý si z FIBO odnášam je fakt, že treba VZDELÁVAŤ V PRVOM RADE SPOTREBITEĽA. Zoberiem produkt, otočím na zadnú stranu, prečítam zloženie…a vrátim do regálu (najčastejší scenár). Chyba je na oboch stranách. Spotrebiteľ chce najnižšiu cenu a výrobca chce najnižšie náklady. Vo väčšine prípadov vyrobiť takýto produkt je priam nemožné. Existujú však výnimky a práve mojou úlohou a celou filozofiou RADY ACTIVE je takéto produkty vyhľadať, zvážiť pomer ceny a kvality a napísať vám o nich (poprípade nakúpiť vo veľkom a dať vám ich za najnižšiu možnú cenu). Vidím, že má obrovský význam v tomto pokračovať. Vidím, že si narobím kopu nepriateľov, no „ak ťa všetci majú radi, pravdepodobne robíš niečo zle“.
Cvičme v pseudo rytme
Dva pohľady.
Extrémom z jednej strany veci je množstvo propagovaných strojov, na ktoré si stačí sadnúť a všetko ostatné už je na nich. Minimálna transmisia do realitu pohybu života. Aj keď niektoré majú význam (rehabilitácia?), no zdravému jedincovi radím sa im vyhýbať. Nájdite si skúseného trénera a nech vás učí sa bezstrojovo hýbať. Je to investícia do budúcnosti. Do vašej pohybovej samostatnosti. V tomto máme tréneri obrovský význam a pamätajte si, že peniaze za naše služby investujete do „reality pohybu“. Nie do pseudo cvičenia, kde sa stávate lepším iba v danom pseudo cvičení (navyše väčšinou všetko v sede – btw. v akej polohe ste bežne v práci?). Minimálny prenos. Minimálne pohybové výsledky.
Extrémom z druhej strany veci, je FUNKČNOSŤ. Každý chce byť funkčný, no nikto netuší čo to pre neho znamená. Aké sú rizika bezhlavého skoku od PC stola s osobnou minimálnou históriou pohybu do najťažších a najfunkčnejších tréningov s najzložitejšími cvikmi (vzpieranie, trojboj, kruhy, pneumatiky atď.). Potom vidieť zhrbené postúry pri mŕtvom ťahu či prevracaní pneumatík. Zapamätajte si, že Mario Pudzianowski si to môže dovoliť (McGill o tom pekne píše prečo). Navyše on si je plne vedomí prípadného rizika…No ste aj vy?
KTO SOM JA, ČO CHCEM A ČO POTREBUJEM K TOMU, ABY SOM TO DOSIAHOL? To sú základné otázky na ktoré hľadajte odpovede v štúdiu, v knihách alebo ideálne u dobrých trénerov s prehľadom (prehľad neznamená mať najväčší biceps 😉 ).
AKÉ SÚ RIZIKÁ? AKÉ BENEFITY? POTREBUJEM DANÝ SYSTÉM (NÁČINIE, POHYB…) VÔBEC DO SVOJHO ŽIVOTA? Ak si odpoviete aj na to, huráá do funkčnej zóny vášho fitka či „boxu“ a prevracajte, trhajte, tlačte, skáčte. No ak nemáte skúsenosti, prosím vás, robte to POD DOHĽADOM ĽUDÍ, ktorí sa o vás skutočne zaujímajú. Nie len o tri eurá v „pokladničke“.
Poznatok č.2. Sme stále potrební.
Morál FIBO
Nič prevratné som tam osobne neobjavil. Ja jasné, že videl som aj kopu „noviniek“, no ako tenká je línia medzi skutočnou potrebnosťou daného produktu, či náčinia a jeho zbytočnou marketingovou glorifikáciou?
Na to si musím už odpovedať sám. V momente, keď budem poznať odpoveď, rád spropagujem daný produkt či náčinie, ktorého hodnota bude stáť za to (tzv. RADY ACTIVE APPROVED).
Odišiel som teda plný dojmov, ale aj uistení, že ešte nikto nevymyslel (a nemá schválenú) unikátnu pilulku na zdravie, či magický peptid v proteíne a že všetko je aj tak postavené na pevných základoch, ktoré sú tu však už celé roky. Líšia sa iba obalom, údernými sloganmi a veľkosťou bicepsu osoby, ktorá daný produkt „nezištne“ propaguje.
Odišiel som takisto s dobrým pocitom, že cesta trénera má zmysel. Minimálne, aby ľudom neznalým veci popieral bludy a vysoko sofistikovaný balast, ktorý sa nám fitness svet snaží natlačiť do tak krásneho a jednoduchého života pohybu.
RADY ACTIVE
P.S. Ďakujem Michal Duchoň za zorganizovanie výpravy. Pre mňa bolo najprínosnejšie spoznanie nových ľudí. Plus humor, ktorý sme zažili počas cesty a dní tam, mi určite predĺžil život o viac minút (hodín? dní?) ako všetky doplnky výživy dokopy. Kvôli vám pôjdem rád aj nabudúce.