Zapojenie malých jednoručiek je často využívaný spôsob, akým sa zvyšuje intenzita pri skupinových tréningoch. Má to svoju logiku. Sú lacné, ľahké a príťažlivé aj pre dámy, ktoré sa boja ťažších váh (pretože hneď na druhý deň ráno budú mať z nich mohutné svaly – údajne). Hádam najväčším proklamovaným benefitom je, že použitie ľahkých váh je mimoriadne bezpečné, takže všetky vekové kategórie si môžu zacvičiť. Kto by si len mohol ublížiť ružovými jednoručkami. Sám som bol oného času po zhejtovaný jednej swingovacej katastrofy z Prešova okríknutý, že pri danom skupinovom tréningu bola použitá ľahká váha, takže zákonite sa nemohlo nič stať. Hmm…

Či mohlo?

ZABUDLI NA NEWTONA

Mel C. Siff v knihe „Facts and Fallacies of Fitness“ upozorňuje, že tento „fenomén ľahkých váh“ môže byť zradný, pretože s ľahkými váhami sa ľahšie nadobúda vyššia rýchlosť (akcelerácia), takže podľa Druhého Newtonovho pohybového zákona, sila vygenerovaná s ľahkými jednoručkami môže byť v skutočnosti VÄČŠIA ako pri použití ťažkej váhy pohybujúcej sa pomalšie.

Takže ÁNO drahí tréneri, použitím ľahkých váh pokojne môžete zvyšovať riziko zranenia vašich zverencov, ktorých v dobrej viere chcete „logickým“ spôsobom chrániť. No tu fyzika funguje lepšie ako logika.

Najmä sa jedná o tých neskúsených, bez správneho zvládnutia pohybových vzorov a kontroly, ktorých navyše poriadne trénersky nepoznáte (ich obmedzenia, históriu zranení atď.). Negatívnym bonusom je, že poväčšine chodia nepravidelne, takže sa ani nestihnú naučiť vami aj správne vysvetľovanú techniku a nedokážu získať optimálnu motorickú kontrolu nad daným pohybom. A neobstoja ani argumenty, že sa snažíte im to stále ukázať – vysvetliť. Málo sa snažíte (a máte veľa ľudí naraz)!

„Hybná sila získaná s ľahkými váhami často dostáva kĺby pasívne za ich normálny rozsah pohybu, ktorý je ešte svalmi kontrolovaný, a predstavuje formu nadmerne namáhavého balistického strečingu pre PRIEMERNÉHO klienta.“

„…akékoľvek skákanie, alebo kopanie so zaťaženými končatinami (ľahkými váhami) môže byť škodlivé na kĺby a neslúži žiadnemu logickému účelu v bezpečnom tréningu PRIEMERNÉHO klienta.“ (Mel C. Siff)

V knihe dokonca uvádza, že intenzívna práca na veľa opakovaní so zdvihnutými rukami môže zvyšovať krvný tlak VIAC ako podobne intenzívna práca so zapojením väčších svalových skupín nôh. Pritom v realite je práve vidieť tréningové hodiny, kde starší ľudia (dokonca ľudia so srdcovými problémami) trénujú primárne s ľahkými jednoručkami malé svalové skupiny vrchnej časti tela na mnoho opakovaní. Predsa nemôžu robiť mŕtve ťahy. Či môžu?

Mali by.

MORÁL PRÍBEHU

Vy, čo to máte v popise práce, naučte ľudí správne vykonávať pohybové vzory, no v kontrolovanom prostredí s primeranými a postupne zvyšujúcimi sa váhami. Nie za burácania hudby a pokriku povzbudivých slov. Ide to žiaľ iba vo dvojici, alebo ešte lepšie – individuálne (ja osobne som viac ako dvoch ľudí nebol schopný plnohodnotne naučiť učené). Nie je tam síce taký zárobok, no ten pocit spokojnosti, keď váš klient neodchádza z tréningu len spotený, ale ZLEPŠENÝ a technickým skilom PRIUČENÝ – je na nezaplatenie. Potom ho zaťažte skupinovo (nech to má lacnejšie a vy máte s čistým svedomím viac).

My v Rady Active to robíme presne týmto spôsobom a od určitého času som mimoriadne prísny na kvalitu výuky počas našej PRÍPRAVKY (https://radyactive.sk/program-pripravka/). A samozrejme na výsledný „produkt“, ktorý z nej vyjde. Musí to byť jedinec, ktorý ovláda ako technické zručnosti základných cvičení, tak potrebnú teóriu, vyzná sa v náčiní a často vie viac ako mnohí tréneri a trénerky, ktorí zaspali dobu. No stále má pokoru pred svojimi schopnosťami a neustále pracuje na svojom rozvoji (preto sa mojim klientom nebojím „púšťať“ všetky informácie, ktoré sme za roky s mojím tímom zozbierali). Väčšina ostáva u nás.

RADY RADÍ:

Prehováram teda k vám neonky a podobné skupinové krúžky. Ružové jednoručky (a obdobná ľahká externá záťaž) nemá byť používaná len pre pestrosť v tréningu, ale za jasným účelom získania špecifického kondičného efektu. Rozlišujte medzi svalovou vytrvalosťou, formovaním postavy, či nedajbože skupinovým rehabilitačným tréningom. Ak už tie malé potvory chcete využívať, vyhnite sa skákanie a prudkým švihovým pohybom na miliardu opakovaní. Najmä u neskúsenej populácie, ktorá k vám chodí cvičiť. Vážte si fyziku, funkčnú anatómiu a pohybový aparát svojich klientov…a rozsvieťte si tam trochu svetlo 

Radovan „Rady Active“ Gergeľ 

http://www.radyactive.sk

http://www.staraskolaslovensko.sk– vzdelávací projekt Rady Active

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *