Prešlo už 5 rokov odkedy som zakúpil komplet stravovací systém pod označením „Precision Nutrition V3“ od Dr. John Berardi-ho no stále z neho vychádzam ak niekomu radím ohľadom výživy. Ak sa bavíme o zmene životného štýlu Berardi je jedným z mojich najobľúbenejších autorov s množstvom zaujímavých názorov. Odhaduje sa, že prostredníctvom svojich kníh a článkov odpublikoval cez milión slov. Primárny záber jeho tvorby je orientovaný na budovanie štíhleho zdravého tela za pomoci stravy a cvičenia. Všetko písané logicky a zjednodušene, no vysoko prakticky s dôrazom na trvácnosť zvoleného postupu. Neodporúča teda žiadne priblblé krátkozraké diéty, počítanie kalórií, či škatuľkovanie sa do jedného jediného systému.
V reporte, ktorý som nedávno čítal podal opäť veľmi rozumný pohľad na problematiku hľadania najlepšej diéty. Chcem sa s vami oň podeliť.
NAJLEPŠIA DIÉTA
„Neverím, že existuje jediná, absolútna, jednoznačná a bez pochybností najlepšia diéta, ktorú by mal nasledovať každý, vždy a naveky.“ (Dr. John Berardi)
Ďalej zdôrazňuje, že najlepší tréneri / koučovia, nemajú iba jednu jedinú stravovaciu filozofiu, ktorú hlásajú. Samozrejme, ak by taká existovala, všetko by bolo oveľa jednoduchšie. No realita hovorí za seba.
Aká je realita?
Máme tu ľudí, ktorí si nevedia vynachváliť smer paleo. Máme aj takých, ktorým pomohlo vegetariánstvo. Svoje pozitíva u ľudí zaznamenal smer „low carb“, ako aj „čiastočné hladovanie“. Niekto raňajkuje, iný zas nie. Niekto stoluje raz, iný zas 5 krát za deň. Atď.
Problémom je myslieť si, že ak nám daný smer pomohol v určitom čase nášho života, za určitých okolností, že to okamžite bude pasovať aj na iného (v inom čase za iných jemu vlastných okolností).
Otázkou však je, ako je vôbec možné, že toľko, na prvých pohľad úplne rozdielnych stravovacích režimov ľudom tak či tak pomohlo?
Odpoveď Dr. Berardiho:
„Nie sú až tak rozdielne ako si myslíte.“
Ak sú vykonávane poctivo, tak paleo, low carb, high carb, čisto rastlinná potrava, konzumácia malých jedál pravidelne, konzumácia veľkých jedál nepravidelne a pod., všetky spĺňajú nasledujúce:
1) ZVYŠUJÚ INFORMOVANOSŤ A POZORNOSŤ V OBLASTI VÝŽIVY
Áno, všetci radi diskutujeme o proteínoch, tukoch a sacharidoch. Toto jedz, toto nie a v tých a tých množstvách. No pravda je taká, že mnohokrát viac záleží na tom, že sme vôbec spozorneli v oblasti selekcie toho, čo vložíme do tej čiernej diery pod nosom. Efekt skôr prináša akási uvedomelosť a nie to, že sme trafili presný podiel samotných makroživín najlepší pre nás. Skrátka, máme systém a preto jeme menej blbostí.
2) ZAMIERIAVAJÚ SA NA KVALITU JEDLA
Existuje veľmi málo výživových smerov, ktorým pri odporúčaniach nezáleží na kvalite potravy. Máloktoré nabádajú ku konzumu čo najviac spracovaných výrobkov plných chémie. A to je pointa. Či už paleo, vegetariánstvo, high carb, low carb, čiastočné hladovanie a podobne, všade je základným pravidlom konzumovať, čo najmenej vysoko spracovaných potravín. Potom je jasné, že sa nám polepší, ak zrazu zo stravy nadžganej „junk food“ prejdeme na skutočné nespracované potraviny s vysokým obsahom výživných látok.
3) KONTROLUJÚ APETÍT A PRÍJEM POTRAVY
S týmto prechodom na lepšie potraviny je úzko spojená aj kontrola apetítu a príjmu potravy. V momente, keď si začneme dávať viac pozor na to čo skonzumujeme, keď začneme jesť ozajstné jedlá, ktoré sú viac zasycujúcejšie (či už z hľadiska obsahu vody, vlákniny, alebo bielkovín…), keď telo dostane svoje potrebné živiny, akoby zázrakom, konzumujeme celkovo menej potravín. Cítime sa viac spokojní. Máme motiváciu jesť menej blbostí. Chudneme, naberáme svaly a zlepšujeme výkony.
No žiaden zázrak. Jednoducho sme vymenili večeru pozostávajúcu z 200 gramovej Milky čokolády za rizoto z pohánky a sušeného mäsa.
4) PODPORUJÚ VZŤAH K CVIČENIU
A teraz jedna mega pravda, ktorú určite vnímate. Pridajte k vhodnému a vám na život ušitému stravovaniu správnu formu cvičenia a zázraky sú dvojnásobné. Telo začne oveľa efektívnejšie využívať to, čo skonzumujete. Mnoho výživových smerov odporúča pravidelné cvičenie. To je teda ďalšia ich veľmi významná SPOLOČNÁ črta, aj napriek obrovským odlišnostiam.
No zvýšenie tréningových jednotiek bez úpravy stravy je ten najčastejší a najjednoduchší postup. Paradoxne najmenej efektívny z dlhodobého hľadiska. Možno sa vám aj podarí, čo to pochudnúť, no stále ste sa nenaučil správne stravovať. Nevybudovali ste NÁVYKY. V momente, keď vaše odhodlanie makať pominie (z akéhokoľvek dôvodu) začnete opäť priberať. Mnohí to zažili. A mnohí zostali frustrovaní. No niet sa čomu čudovať. Veď po skonzumovaní brokolice nemáme endorfíny ako po kruhovom tréningu.
MORÁL PRIBEHU
Nutričný ZVYK je železná košeľa. Z dlhodobého hľadiska prekoná akúkoľvek top diétu, pretože vo chvíli jeho nadobudnutia a zosúladenia s vaším životných štýlom a programom dňa, máte vystarané. Pocit obmedzovania sa stráca. Staffan Lindberg v knihe „Food and Western Disease“ zhodne uvádza, že z dlhodobého hľadiska je oveľa dôležitejšia „priľnavosť“ k režimu stravovania, ktorý som si zvolil, ako samotný pomer makroživín (určenie presného množstva bielkovín, tukov a sacharidov, ktoré budem konzumovať).
Znie to ako klišé, ale konzumovať viac skutočných menej spracovaných potravín je naozaj jedna z najlepších ciest. Ak mám byť úprimný, už v ktoromkoľvek z vyššie spomínaných režimov. To v akých presne pomeroch je pre mnohých sekundárne. Tým sa až tak netrápte. To v akom čase si nastavte podľa režimu vášho dňa. To aké množstvá podľa stavu vášho metabolizmu a pohybu, ktorý vykonávate. To v akej kvalite podľa finančných možnosti, no verte, že vždy sa dá vybrať lepšie alternatíva ako čipsy, horalka, či pľundra s lekvárom.
Radovan „Rady Active“ Gergeľ
http://www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací prejekt Rady Active
P.S. Hovoriac za seba, najviac sa mi páči akési upravené paleo, kde konzumujem dostatok živočíšnych bielkovín (mäso, ryby, vajíčka), ovocia, zeleniny, vyselektovaných príloh v podobe pohánka, quinoa, sem tam nejaký ten orech, strukovina a nemám problém si dať aj mlieko vo fermentovanej podobe. To odporúčam aj vám.
ZDROJ: