Už dávnejšie som spozoroval u nás v priestoroch Xtreme Sport Centra krásnu ukážkou toho ako to dopadne, ak komplexný pohybový vzor navyše v dynamickom režime – swing, učí niekto, kto swingy zjavne nepochopil. Rovnako tak po internete je množstvo manuálov ako sa naučiť swing, no väčšina nedokáže presne popísať (a aj ukázať) pointu. 

ROBÍŠ SWING, ALE NEROBÍŠ SWING

S Michalom Lakatošom sme na to poukazovali snáď tisíckrát. To čo slečna predvádzala u nás v posilke, resp. to čo ju jej tréner/frajer (ťažko povedať) naučil, je akési kývanie oku neznalému napodobňujúce swing, možno aj bezpečné, len SKUTOČNÝ SWING to nebol. Rovnako tak na úvodnej foto. Bodka. 

Swing ak má mať svoje benefity popísane vedou (zlepšenie reakcií na posturálny rozruch, zlepšenie výbušnosť, zapojenie toho správneho svalstva…) by mal byť vykonávaný tou správnou svojou technikou. To je akoby vzpierači robili premiestnenia čisto obráteným bicepsovým zdvihom. Možno sa vám podarí „premiestniť“ určitú ľahšiu váhu aj takýmto spôsobom, možno to aj bude zo začiatku bezpečné (nebudete sa kývať, hrbiť a pod.) ale čo potom? Chcete sa prirodzene zlepšovať, pridáte si váhu a tam zrazu sila lakťových flexorov začne byť limitujúcim prvkom. A tak zapojíte kývanie, celého tela, aby ste vôbec tú váhu touto mizernou technikou „premiestnili“ na ramená. 

Nie je lepšie osloviť vzpierača a ísť sa premiestnenie učiť priamo od neho? 

So swingom je to podobné. Možno sa vám podarí kývať s tou váhou napodobňujúc swing za pomoci ramien a celého tela ako to robila slečna u nás v posilke, no o ozajstnom swingu sa nedá hovoriť. Zrazu príde o trochu ťažšia váha a ramená začnú byť limitujúcim prvkom. Potom začne byť aj zlé načasovanie pohybu limitujúcim prvkom. Fyzika vám bude ťukať na čelo, že takto tu váhu explozívne nezodvihneme. Vaše kríže len nechápavo budú krútiť stavcami. Poviem vám už dopredu čo urobíte. Aby ste danú váhu vôbec dostali do požadovanej výšky, začnete sa silno v hornej pozícií zakláňať. A namiesto bedier a správneho načasovania začnete využívať kopu zbytočným a možno aj nebezpečných pohybových kompenzácií. 

Všetko preto, lebo váš tréner je tĺk a učí niečo čo sám nevie a nepochopil. A ešte mu aj za to platíte. 

Alebo všetko preto, lebo sa sami swingy učíte z youtube. 

Nie je teda lepšie zúčastniť sa kurzu (www.staraskolaslovensko), kde vám garantujeme, že pochopíte podstatu swingu a to, ako sa ho pekne postupne technicky naučiť. Nie negarantujeme, že odídete s perfektným swingom, no budete mať jasný postup ako na neho. A ako bonus, množstvo ďalších mimoriadne prospešných informácií. Všetko je na webe  

www.staraskolaslovensko.sk

(prihlasovanie buď cez web, alebo priamo na radyactive@gmail.com)

MORÁL PRIBEHU

Nebuďte na smiech, že učíte druhých toto vysoko módne a funkčné cvičenie s kettlebellom, no nesprávnym spôsobom. Nerobte ho prosím vás ani vy sami zle, pretože tým iba strácate čas (biomechanika pohybu vás dobehne) a dokonca si môžete aj uškodiť. Alebo aspoň nenazývajte to „KÝVANIE PODOBNÉ SWINGU“, SWINGOM. Tak ako margarín natretý na chlebe nikdy nemôžete označiť za „chlieb s maslom“. Áno, aj jedno aj druhé je potravina, ktorá sa používa v kuchyni, roztiera sa za pomoci toho istého príboru, dokonca môže mať rovnaký vzhľad, no akákoľvek podoba tam bude, MARGARÍN KVALITATÍVNE NIKDY NEBUDE MASLOM. 

Tak ako kývanie podobné swingu, nikdy nebude swingom. 

Radovan „Rady Active“ Gergeľ

www.radyactive.sk
www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací projekt Rady Active

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *