„Ahoj Radoš. Dnes som sa odhodlal vyskúšať si martinskú súťaž silákov a siláčok. Obsadil som 1.miesto vo veslovaní na 750m level 7, s časom 2:34:3min. Na 43 rokov a po problémoch s platničkami celkom dobrý výsledok. Nijak zvlášť som sa na to nepripravoval. Len trénujem podľa programu, ktorý som s vami absolvoval. Ďakujem veľmi pekne za pomoc, podporu a spoluprácu…“

Toto je správa, ktorú som nedávno dostal od bývalého kolegu, s ktorým som roky slúžil v 5.PŠU. O to väčšiu radosť mi teda priniesla. Avšak, keď Aďo pred viac ako rokom prvý krát zavítal k nám do centra RADY ACTIVE, veľmi do smiechu mi nebolo. Jeho bežné pohybové prejavy (chôdza, sadanie a pod.) kričali do sveta, že daná osoba trpí silnými bolesťami. Vyzeral ako vymenený človek. Diagnóza: reumatoidná oligoartritída (závažné zápalové ochorenie kĺbov, pričom zápal je iniciovaný a udržiavaný autoimunitnými mechanizmami. Má multifaktorové príčiny) a ako bonus, problémy s platničkami.

30 ROKOV BOLESTÍ

Premýšľal som, čo s ním budeme robiť. Ako mu len pomôcť. Lovil som v pamäti, či sme u nás pomáhali niekomu s podobným problémom. Okamžite ma napadla jedna pani, ktorá mala takmer 60 rokov, pričom polovicu jej života žila v bolestiach a výrazných pohybových obmedzeniach. K nej som bol úprimný, nesľuboval ružové záhrady, no odporučil NAJSILNEJŠÍ LIEK, ktorý dobrý tréner môže „pacientovi“ ponúknuť – kontrolovaný pohyb. Pohyb, ktorý ju naučí ako má správne dvíhať predmety zo zeme, ako si má sadať, chodiť po schodoch a pod. A primárne sme jej hlavu učili akceptovať to, čo 30 rokov brala za nemožné (a bola pred tým lekármi vystríhaná). Cvičenie v posilňovni. Doteraz si pamätám, ako bola zdesená, keď prvý krát prišla k nám a neuvidela tam žiadne špeciálne stroje – len hardcore náradie. Vraj: „Toto asi nebude pre mňa…“.

A predsa to bolo aj pre ňu.

Nie, nevyliečili sme jej stav, no zabezpečili minimálne kardiovaskulárnemu systému potrebný stimul a jej psychiku naučili, že človek aj v 60 rokoch si správnym pohybom vie pomôcť k zlepšeniu „KVALITY ŽIVOTA.“ Pre niekoho to znamená pravidelný tréning bez bolesti s váhami, pre iného, že si môže ísť zahrať bezbolestne obľúbený floorball a pre ňu to bola radosť z „obyčajného“ sadania na stoličku bez zatínania zubov.

PRÍPRAVA NA ŽIVOT

Aďo po rozpovedaní tohto príbehu akceptoval, že bude poslušne užívať podobný liek, aký som naordinoval „boľavej pani.“ – silový tréning. Hovorím, ak sa momentálne prestaneš hýbať, všetko končí. Rozpadneš sa a utopíš v beznádejí a zúfalstve. Áno, pravdepodobne budeš pociťovať bolesť aj počas cvičenie, no tvoje tkaniva, orgány a psychika potrebujú potrebný stimul. Zabijakom číslo 1 na svete sú kardiovaskulárne ochorenia – nie boľavé kĺby. A pohyb je mimoriadne silným agensom v boji a prevencii proti nim. Nemusí to byť iba silový tréning samozrejme, no ten vyniká nad mnohými inými aktivitami faktom, že za daný čas zabíjate viac múch jednou ranou. Ak je správne nastavený, pomáhate zároveň kardiu, sile, výbušnosti, zlepšeniu kompozície tela, hlave a najmä sa učíte správne vykonávať jednotlivé pohybové vzory pre samotný život. Silový tréning by teda nemal byť samoúčelný. Nedvíham váhy iba kvôli dvíhaniu váh. Silový tréning by mal pripravovať na život.

A recenzie klientov, ktorými sme jeho užívaním zmenili život hovoria, že k tomu aj reálne dochádza.

MORÁL PRÍBEHU

„Dnes vám môžem zodpovedne povedať, že neberiem žiadne lieky. Áno bolesti kĺbov a šliach mám, ale problémy s chrbticou už nie, najmä vďaka cvikom od chlapcov z RA. Radšej budem žiť s drobnými bolesťami, ako s poškodenými vnútornými orgánmi a užívať ďalšie lieky, len preto aby potláčali nežiadúce účinky iných liekov.“

Amen

„TRAINERS TRAIN PEOPLE. COACHES CHANGE PEOPLE.“

Radovan „Rady Active“ Gergeľ

http://www.radyactive.sk

www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací projekt Rady Active

P.S. Koho by zaujímalo aký tréningový systém sme Aďovi predpísali počkajte si na druhú časť.

P.S.1 Ďakujem Aďo za prístup a vloženú snahu. Nech sa Ti darí!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *