Genetické zloženie ľudského tela sa za posledných 40 000 rokov veľmi nezmenilo. Poľnohospodárstvo a s tým spojené „vynájdenie“ pšenice existuje približne 10 000 rokov (čo predstavuje menej ako jednu nanosekundu z 24 hodín ktoré reprezentujú 2,4 milióna rokov odkedy je ľudský gén na tejto planéte). Dva plus dva, sú štyri…Ľudstvo nejedlo obilniny väčšiu časť svojej existencie.

Prirodzenou potravou človeka po mnohé tisícročia bolo jedlo ktoré si mohol sám uloviť, „uryboloviť“, zozbierať alebo otrhať zo stromov. Ako sa populácia sveta zvyšovala, lovenie divokých zvierat kvôli potrave sa stalo čoraz viac limitujúcim faktorom a ľudia museli premýšľať nad alternatívnymi spôsobmi obživy. Napokon sa pred asi 10 000 rokmi zrodilo poľnohospodárstvo.

Obilniny ako pšenica, raž, ovos, kukurica, jačmeň, ryža v súčasnej dobe predstavujú 56 percent všetkých skonzumovaných kalórii a 50 percent proteínu na svete, ktorý ľudia prijímajú prostredníctvom stravy. Bez obilnín by naša krásna planétka nebola schopná uživiť 6 miliárd ľudí. Každý meč má však ostrie z dvoch strán.

Je faktom, že bez obilnín by nevznikli mestá, civilizácia, proste naša zem taká akú ju poznáme. Odober ľudom pšenicu, ryžu a kukuricu a polovica zeme bude hladovať (ako jeden odborník zdôraznil, obilniny stoja medzi prežitím ľudstva a jeho hladovaním). Ako som už spomenul, znižujúce sa možnosti lovenia divokých zvierat či zber plodov, ruka v ruke s narastajúcim počtom obyvateľov, urobili z poľnohospodárstva nevyhnutnosť k prežitiu.

Avšak na druhej strane, obilniny sú len nutričným kompromisom. Nie sú ani z ďaleka tak zdravé, nutrične kompletné, dokonca ani tak perfektne kompatibilné s naším tráviacim systémom, ktorý sa od dávnych čias zmenil len nepatrne. Až teraz ľudstvo, lekári a iní odborníci začínajú plné chápať, že dlho odporúčaná „diéta“ založená na vysokom príjme sacharidov (obilnín, zemiakov, cestovín..) ako aj rokmi preferovaná „potravinová pyramída“ (o ktorej chcem viac v ďalších článkoch) boli priamou cestou k obezitnej epidémii, ktorá vládne vo svete. Možno Vás práve napadlo, veď sa jedná hlavne o Ameriku, oni sú tí tlstí, oni jedia tie hamburgery…Áno je to pravda, je viac Američanov s nadváhou ako bez nej. 63% všetkých mužov v USA nad vek 25 a 55% žien, má buď nadváhu alebo sú obézni. A to ich aj zabíja. Otázka na telo. Ste si istí že to k nám nikdy nedôjde? Alebo žeby už došlo?

Ak ste došli až nakoniec môjho textu, som veľmi rád. Znamená to, že Vám nie je až tak ľahostajné Vaše zdravie a zdravie Vašej rodiny. Týmto mojim vstupným textom som chcel poukázať, akým štýlom sa chcem uberať. Nesnažím sa zmeniť celý svet, chcem iba pomôcť otvoriť oči tým, ktorí o to majú záujem. Chcem aby sme sa stali doktormi sami sebe, aby sme pochopili, že naše zdravie je iba v našich rukách. Moje články budú venované najhorúcejším témam z oblasti stravovania, z oblasti športu a celkovo zdravého životného štýlu. Moje články chcem venovať ľudom ktorí nemajú čas a ani chuť čítať siahodlhé knihy, publikácie a vedecké štúdie. Veď na čo by to aj robili. Treba to nechať na ľudí, ktorí sa tomu venujú už dlhé roky, ktorí sa poučili z vlastných chýb, ktorých to baví a majú v tom prehľad a vášeň. Potom je už len na Vás či si nájdete pár minút na prečítanie článku, ktorý Vám môže pomôcť na ceste k vytúženému zdraviu, možno lepšej postave, možno väčšej energii do života alebo Vám iba umožní viac si vychutnať bežné aktivity. Keď zrazu vybehnete tých pár poschodí k Vášmu bytu ako srnka, keď pretancujete celú noc, keď bez problémov docupkáte k tak ďaleko zaparkovanému autu s plnými igelitkami od dnešných nákupov (veď mali akciu).

Ešte posledná vec, nechcem sa s nikým hádať nad pravdivosťou, úplnosťou, neúplnosťou podávaných informácií. Vo svete zdravia nie je nič čierno-biele. Veci sa menia. To čo platilo včera už dnes platiť nemusí. Ale aj v minulosti ľudia verili, že Zem je plochá. Sú však zásady, o ktoré sa opiera väčšina skutočných odborníkov sveta, a čo je dôležitejšie, sú obhájiteľné zdravým „sedliackym“ rozumom. Chce to len trochu o tom popremýšľať v tých našich hlavičkách.

„Let food be thy medicine and medicine be thy food“ – Hippocrates

Radovan „Rady Active“ Gergeľ
http://www.radyactive.sk
http://www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací projekt Rady Active

(článok z 29.5.2010)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *