Na konci apríla roku 1980 teroristi zajali skupinu rukojemníkov na Iránskom veľvyslanectve v Londýne. Nasledovalo niekoľko veľmi napätých dní plných vyjednávania, plánovania, naťahovania času…a zároveň aj príprav špeciálnej jednotky SAS na zásah.

Zajatie rukojemníkov

Operácia pod krycím názvom Nimrod trvala 17 minút, pričom teroristi stihli zabiť len jedného rukojemníka. Na druhej strane SAS zlikvidovala takmer všetkých okrem jedného teroristu. Ten sa ukryl medzi rukojemníkov a bol odhalený až pri identifikácií potom ako ľudí vyviedli von na záhradu veľvyslanectva. Dôležité je, že do tohto momentu boli VŠETCI považovaní za TERORISTOV.

Prečo to píšem?

POHYBOVÝ TERORISTA

Pri prijímaní nového klienta, rovnako ako SAS, každého pre mňa pohybovo „neznámeho“ považujem za akéhosi teroristu. A je mi jedno, že on/ona o sebe tvrdí, že už roky cvičí a pozná techniky. Dokonca môže mať aj veľké svaly, či športové úspechy za sebou. Kým JA osobne neidentifikujem jeho pohybové danosti, obmedzenia, či disbalancie, stále ho považujem za začiatočníka, ktorý môže vážne terorizovať svoju pohybovú sústavu. Preto je nebezpečné ho priamo zaťažiť. A práve z tohto dôvodu u nás ľudia prechádzajú PRÍPRAVKOU (https://radyactive.sk/program-pripravka/).

Tento náš úvodný program slúži ako na zladenie klienta s filozofiou Rady Active, tak na jeho pohybovú identifikáciu (Good Mover/Bad Mover). No nie je to pre každého. Ľudí dokonca vopred upozorňujem, že prípravka ich možno bude nudiť, možno budú mať pocit, že málo na tých tréningoch makajú, no cieľom prípravky nie je človeka zničiť – ale naučiť. Či už to ako vhodne dýchať, alebo spevniť stred tela pri výkone. Rovnako sa venujeme otázke správnej samo masáže s použitím penových valcov a iných pomôcok. Potom nasleduje výuka špeciálnej rozcvičky, ktorá zahŕňa celý komplex drilov od aktivačných, mobilitných, až po nabudzujúce. Tá sa opakuje dookola, kým ju človek dostatočne nezvláda a začína sa aj s učením jednotlivých pohybových vzorov (bedrový ohyb, drep, tlak, ťah…). Zároveň klientov učíme aj prácu na trenažéroch ako je Concept 2, SkiErg, Airbike, Rebounder. V neposlednej rade, každý klient by mal zvládať úvod do teórie a praxe šprintu a jeho variácií.

Samozrejme nezdržiavame sa tam, kde to nie je treba, no ani nejdeme ďalej v prípadoch, kde ja ako tréner nie som spokojný so zvládnutím techniky. Optimálne zvládnutie PRÍPRAVKY vás PRIPRAVÍ na následne zaťaženie, či už v individuálnych programoch, alebo našich MAX 6tkách (sofistikovaná, bezpečná, ekonomická a energická forma skupinového tréningu: https://radyactive.sk/program-max-6-energy/).

MORÁL PRÍBEHU

Neterorizujte svoje telo plným zaťažením ak nie ste pripravení. Pridať sa dá vždy, no ak sa už raz zraníte – neuberiete. Taktiež sa horšie odúčajú rokmi využívané zlé techniky a návyky, ako učia nové. Venujte výuke základom potrebný čas. Začiatočníci musia pochopiť, že sú začiatočníci. Netreba vám cykly, komplikované periodizácie a vzpieračské topánky za 150 euro. U vás je NAJDÔLEŽITEJŠIE osvojiť si správnu techniku základných pohybových vzorov, vybudovať si pravidelnosť a naučiť sa postupne tolerovať svalovú bolesť.

Radovan „Rady Active“ Gergeľ

http://www.radyactive.sk

http://www.staraskolaslovensko.sk – vzdelávací projekt Rady Active

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *